Ботев в изобразителното изкуство

Образът на Христо Ботев е претворяван от почти всички известни български художници – живописци, графици, скулптури, плакатисти, карикатуристи. Всеки от тях се е опитвал, както се е изразил Стоян Заимов, „да характеризира Ботева с най-ярки и гъсти краски”.

В Национален музей „Христо Ботев” се съхраняват едни от най-известните произведения на българските творци, пресъздали образа на Ботев като: Димитър Гюдженов, Златю Бояджиев, Никола Вълчев, Александър Поплилов, Йоан Левиев, Георги Герасимов, Стоимен Стоилов, Васил Гачев и др. Част от тях са експонирани в Картинната галерия към музея и в постоянната му експозиция.

Неизвестен автор, Христо Ботев, гравюра, 1888 г., Лайпциг

Никола Вълчев, В механата, 1957 г., м.б., платно

Димитър Гюдженов, Слизането на Ботевата чета при Козлодуй, 1975 г., м.б., платно

Димитър Гюдженов, Портрет на Христо Ботев, 1949 г., м.б., платно

Васил Гачев, Христо Ботев, мрамор, 1959 г.

Георги Герасимов, Вдъхновеният поет, медна гравюра, 1949 г.

Copyright 2013 botev | botev.bg | Всички права запазени.